O Barcelone

 

Barcelona je hlavným mestom Katalánska, historického územia v severovýchodom Španielsku. Má viac ako 1,6 milióna obyvateľov. Vďaka svojej dostupnosti a polohe je dokonca viac navštevovaná ako Madrid, hlavné mesto Španielska. V minulosti bola rímskou kolóniou Barcino, a niektoré architektonické skvosty vidieť z tejto doby ešte i dnes, napríklad zvyšky obranných múrov.

 

Ak dnes poviete slovo Barcelona, ľuďom napadne nielen dovolenka, ale aj Olympijské hry, ktoré sa tu konali v roku 1992, či slávny chrám Sagrada Familia, ktorý je symbolom mesta. Nadšencom futbalu asociuje mesto futbalový klub Barcelony, niekoľkonásobného víťaza Ligy majstrov.

 

Can I speak english?

V Barcelone sa dorozumiete po španielsky a po katalánsky. Španielčina je oficiálnym jazykom, no niektoré názvy miest alebo ulíc sú v katalánčine. Obyvatelia Barcelony sú však bilingválni. A aby toho nebolo málo, porozumejú nielen angličtine, ale aj francúzštine.

 

Barcelona prakticky

Peniaze si pred dovolenkou v Barcelone meniť nemusíte, platí tu mena Euro. Barcelončania bežne vstávajú do práce o ôsmej, alebo o deviatej hodine. Vracajú sa neskoro poobede, okolo šiestej alebo siedmej. Katalánci si doprajú pokojný obed. Ten im trvá hodinu, niekedy dve. Obedy a večere sa preto servírujú trochu neskôr, ako u nás. V reštauráciách sa zvykne nechávať „tip“ , teda prepitné, v hodnote 5-tich percent z celkovej sumy jedla. Harmonogramu dňa sa prispôsobujú aj otváracie hodiny obchodov. V centre nezvyknú mať obedovú pauzu, mimo neho áno. Bežne bývajú obchody otvorené do ôsmej hodiny, s výnimkou tých hlavných, ktoré zatvárajú až o desiatej. Pozor na fajčenie! To je v reštauráciách a v baroch v Barcelone zakázané.

 

Jedlo a nápoje

Ingrediencie, ktoré používajú Barcelončania najčastejšie, sú olivový olej, cesnak, slnko, a trpezlivosť. Vo varení sa mieša grécka a rímska kuchyňa, niektoré prísady sú inšpirované ešte kuchyňou Fénijčanov. V jedle sa experimentuje, mieša sa slané a sladké, používa sa vo veľkom škorica, ale aj sušené ovocie. Jedlá v Barcelone sa riadia aj ročnými obdobiami, hýria nielen chuťami, ale tiež farbami.
V reštaurácií alebo v bare si dajte pozor na to, aké pivo si pýtate. Ak poviete klasické „beer“, donesú vám zaiste pivo vo fľaši. Pre čapované pivo sa tu používa slovo "caña". Vyskúšať by ste mali tiež víno. Pár kilometrov od Barcelony sú rozsiahle vinice, ktorých vína sú červené a silné.

 

Raj golfistov

Barcelona je svojou klímou vhodným miestom na golfové turnaje. Golf je možné hrať počas všetkých ročných období, a dopyt po tomto koníčku je naozaj veľký. Aj preto sa ľudia musia zahlásiť na hru niekoľko dní vopred. Kluby fungujú na princípe členstva a len v samotnej Barcelone je ich necelá desiatka.

 

Zaujímavé odkazy:

TOPlist TOPlist